کاوشگران اوج دانش

تحصیل در ایتالیا

تحصیل پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در ایتالیا

کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی یکی از کشور هایی است که در سالیان اخیر به شدت مورد توجه علاقمندان به تحصیل در ایتالیا و علی الخصوص دوستداران رشته پزشکی قرار گرفته است.

آزمون آیمت ( IMAT ) رشته پزشکی در ایتالیا

آزمون آی مت (IMAT) هر ساله در اواسط اکتبر (مهر ماه) برگزار شده و پذیرش دانشگاههای ایتالیا در رشته پزشکی از همین طریق انجام می شود. شرط اول شرکت در این آزمون گذراندن 12 سال تحصیلی توسط دانشجویان محترم است.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

 • ایتالیا یکی از کشورهای برجسته در زمینه آموزش پزشکی است.
 • دانشگاه های ایتالیا برای برنامه های تحصیلی با کیفیت و استانداردهای بالا در زمینه پزشکی شناخته شده هستند.
 • فارغ التحصیلان پزشکی از ایتالیا به دلیل آموزش بالا و مهارت های حرفه ای قوی، فرصت‌های شغلی خوبی در داخل و خارج از کشور دارند.
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا به دانشجویان پزشکی فرصت می دهد تا با همکاران حرفه ای خود در این زمینه آشنا شوند. شبکه همکاران می تواند در طول مسیر حرفه ای شما به شما کمک کند و در تبادل اطلاعات و تجربیات مفید باشد.
 • تحصیل در ایتالیا فرصتی است برای تجربه زندگی و یادگیری در یک فرهنگ جدید.
 • دانشجویان خارجی می توانند با دانشجویان دیگر کشورها از سراسر جهان لینک شوند و روابط کاری و مفیدی را تجربه کنند.
 • ایتالیا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پزشکی است و دارای امکانات پزشکی پیشرفته است.
 • دانشجویان پزشکی در کشور ایتالیا به فناوری های‌پزشکی جدید و روش های درمانی پیشرفته آشنا می شوند.
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا فرصت‌های بسیاری برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه پزشکی فراهم می کند.
 • اکثر دانشگاه‌های ایتالیا فاند و بورسیه‌های کامل ارائه می‌دهند.
 • ایتالیا جزو کشورهای ارزان به حساب می‌آید و در مقایسه با آلمان وسوئیس در مسائلی نظیر اجاره خانه و هزینه‌ی ماهانه به صرفه‌تر است.
 • هزینه‌ی اکثر دانشگاه‌های دولتی رایگان است.
 • امکان کار دانشجویی در تمام مقاطع وجود دارد.
 • ایتالیا آب و هوایی چهار فصل دارد و این برای ما ایرانی‌ها مزیتی بزرگ به حساب می‌آید.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان کاملا فراهم است.

 

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا معمولا قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای تحصیل پزشکی ندارد و صرفا چند نکته‌ی ساده وجود دارد که بهتر است افراد متقاضی پزشکی آن‌ها را بدانند.

 • برای ورود به رشته‌ پزشکی متقاضیان باید آزمون مهم IMAT را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 • برای قبول شدن در این آزمون افراد باید حداقل نمره‌ی قبولی را بگیرند.
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که بعد از موفقیت در آزمون، دانشگاه از شما درخواست می‌کند.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی در ایتالیا

 1. داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی یا دیپلم متوسطه دوم نظام جدید
 2. داشتن مدرک زبان حداقل آیلتس 6
 3. داشتن تمکن مالی بر اساس قوانین سفارت ایتالیا

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا

 1. داشتن اصل مدرک تحصیلی کارشناسی و ریز نمران آن
 2. داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6
 3. داشتن تمکن مالی بر اساس قوانین سفارت ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

گفتیم که تحصیل در ایتالیا گزینه بسیار مطلوبی است. طوری که دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان، برای حضور در دانشگاه‌های این سرزمین برنامه‌ریزی می‌کنند. اما دلیل این‌میزان از محبوبیت تحصیل در ایتالیا چیست؟

شاید بتوان گفت بخشی از این مقبولیت، به شرایط خود کشور ایتالیا و ویژگی‌های توریستی آن برمی‌گردد. طوری که طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری، سالانه بیش از 50میلیون گردشگر به ایتالیا سفر می‌کنند تا از بناهای تاریخی فلورانس، طبیعت چشم‌نوار ونیز، مراکز خرید مدرن میلان و… بازدید کنند.

اما دلیل مهم‌تر این محبوبیت، امکاناتی است که با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در اختیار دانشجویان این سرزمین قرار می‌گیرد. از جمله اینکه ایتالیا عضو معاهده بولونیا است و مطابق این عهدنامه، تمام کشورهای هم‌پیمان موظف هستند سیستم آموزشی یکدستی را شکل بدهند. بنابراین افراد با تحصیل در ایتالیا، از همان کیفیت آموزشی سطح‌بالایی برخوردار می‌شوند که دانشجویان در دیگر کشورهای اروپایی از آن بهره می‌برند.

در ادامه، بیشتر راجع‌به ویژگی‌های تحصیل در این سرزمین صحبت می‌کنیم.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

بگذارید برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های درس خواندن در ایتالیا را سرفصل‌وار برایتان نام ببریم:

 1. امکان ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی
 2. هزینه پایین‌تر تحصیل در ایتالیا
 3. امکان تحصیل در رشته‌های متنوع
 4. در ایتالیا کار کنید!
 5. به زبان انگلیسی درس بخوانید
 6. حضور در سرزمینی چندفرهنگه
 7. امکان دریافت ویزای همراهی ایتالیا

پس از صحبت در خصوص تحصیل در ایتالیا و ویژگی‌های آن، اکنون نوبت آن است تا به شرایط پذیرش تحصیلی در ایتالیا بپردازیم. منتهی پیش از بررسی این شروط، باید بدانیم که تحصیل در هر رشته و هر دانشگاهی ممکن است شرایط جداگانه‌ای داشته باشد. به همین خاطر، دریافت مشاوره در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد.

در ادامه، برخی از شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا آمده است:

شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

یکی از گام‌های ابتدایی برای ادامه تحصیل در ایتالیا، شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا و کسب نتیجه قابل‌قبول در آن است. گفتنی است دانشگاه‌های ایتالیا، دارای دو دسته آزمون TOLC و IMAT هستند که هرکدام از آن‌ها برای رشته خاصی طراحی شده‌اند.

به‌عنوان مثال آزمون IMAT برای رشته‌های پزشکی و آزمون TOLC I برای رشته‌های مهندسی ایجاد شده است. ضمنا لازم‌به‌ذکر است که سطح این آزمون‌ها به‌مراتب از کنکور ایران پایین‌تر است و متقاضیان ایرانی با دارابودن دانش متوسط زبانی، می‌توانند نمره قابل‌قبولی در این آزمون کسب کنند.

همچنین یکی دیگر از نکات جالب‌توجه در این رابطه، آنلاین‌بودن آزمون تولک و تعداد دفعات مجاز برای حضور در آن است. به این صورت که افراد تا سه بار در سال می‌توانند در این آزمون آنلاین شرکت کنند؛ اما ملاک قبولی آن‌ها، آخرین نتیجه‌ایست که کسب کرده‌اند. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید به مقاله آزمون تولک مراجعه کنید.

در جدول زیر، اطلاعات لازم درباره هر یک از این آزمون‌ها آورده شده است:

نام آزمون

نوع آزمون

رشته

تعداد سوالات

زمان پاسخ‌دهی

آزمون IMAT

حضوری

رشته‌های پزشکی

60 سوال

100 دقیقه

آزمون TOLC I

آنلاین

رشته‌های مهندسی

50 سوال

110 دقیقه

آزمون TOLC E

آنلاین

رشته‌های علوم انسانی

36 سوال

90 دقیقه

آزمون TOLC F

آنلاین

رشته داروسازی

50 سوال

72 دقیقه

زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ایتالیا، دانستن زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا است. زیرا این مراکز آموزشی معمولا یک بار در سال اقدام به پذیرش دانشجویان می‌کنند. بنابراین چنانچه افراد از زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا آگاهی نداشته باشند، ممکن است شانس آن‌ها برای دریافت پذیرش از بین برود.

به همین خاطر باید به این بازه‌های زمانی اشاره کنیم و بگوییم بازه زمانی ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی از ژانویه تا ژوئن است؛ اما این بازه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، از اکتبر تا ژوئن تعریف شده است. همچنین محدوده زمان ثبت نام دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری، از ماه فوریه تا نوامبر در نظر گرفته شده است.

ضمنا باید بدانیم که فرایند اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا، با حساسیت زیادی همراه است. چرا که در صورت رخ‌دادن هرگونه اشتباهی در طول این پروسه، ممکن است فرصت چندانی برای جبران آن وجود نداشته باشد.

 

شرط سنی تحصیل در ایتالیا

به‌طور کلی، یکی از نکات مثبت در خصوص ادامه تحصیل در ایتالیا این است که شرایط سنی خاصی برای آن تعریف نشده است. با این حال ممکن است هر دانشگاه متناسب با مقاطع تحصیلی مختلف، محدودیت‌هایی را برای دانشجویان وضع کند. به همین خاطر عموما عنوان می‌شود که چنانچه افراد خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا هستند، بهتر است ویزای تحصیلی خود را تا پیش از 29سالگی دریافت کنند.

 

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا

زبان اصلی تحصیل در ایتالیا، همان زبان ایتالیایی است. با این وجود، تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور محتوای درسی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. بنابراین تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در این سرزمین امکان‌پذیر است. اما چگونه؟ در بخش بعد به آن پرداخته‌ایم.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

چنانچه افراد به‌دنبال تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی باشند، باید مدارکی را جهت تایید سطح زبان خود ارائه کنند. البته ممکن است در شرایط گوناگون، نوع این مدرک درخواستی و نمره آن متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی، داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 و 6به‌بالا، می‌تواند روند تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور تسهیل کند.

 

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

آن‌دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز که خواهان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی هستند، باید بتوانند در یکی از آزمون‌های تعیین‌سطح زبان ایتالیایی، حداقل سطح B2 را کسب کنند. در این صورت است که امکان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی برای آن‌ها میسر می‌شود.

 

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟ بله! اما در شرایطی خاص. به این معنی که دانشجویان بین‌المللی تنها در صورتی می‌توانند به تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان بپردازند که یا در مقطع قبلی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل کرده باشند، یا آنکه زبان مادریشان انگلیسی باشد و بخواهند به همین زبان درس بخوانند.